Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kako tehnologija vpliva na naše odnose

Če raje poslušate, lahko kliknete na spodnji VIDEO, kjer se poglobim v omenjeno temo. Video je v angleškem jeziku. Za lažje razumevanje si lahko vklopite tudi slovenske podnapise ali podnapise v drugih jezikih.

Sodobne tehnologije so spremenile način komuniciranja ljudi. Te tehnologije ponujajo nove in inovativne načine komunikacije – besedilna sporočila, e-pošto, klepet in družabna omrežja. Omogočajo hitrejšo in učinkovitejšo komunikacijo ter lahko pomagajo graditi odnose. Sodobne tehnologije pa imajo lahko tudi negativne učinke, kot so omejevanje osebnih stikov ter ustvarjanje napetosti in nerazumevanja v odnosih.

Ni potrebno dolgo iskati, da bi videli morebitne moteče učinke tehnologije v naši kulturi. Kdo še ni videl družine v restavraciji, kjer mama, oče, brat in sestra gledajo v ekrane? Brskanje, odzivanje na mobilni napravi v rokah in popolna mentalna odsotnost. Vam je znano?

Pogoste situacije se dogajajo tudi v naših domovih. Televizijo gledamo s partnerjem, pri čemer imamo oči usmerjene v zaslon in vsakič, ko pogledamo svojo malo napravo — oči skoraj nikoli niso usmerjene drug proti drugemu. Kolikokrat smo v situaciji, ko si otrok želi našo pozornost in pogovor z nami, mi pa se ne obotavljamo ali mu hitro odgovorimo in mora počakati, saj moramo odgovoriti na nujno elektronsko pošto. Se prepoznate v kateri od situacij?

Preden nadaljujem, je pomembno razlikovati med uporabo tehnologije in tehnološkimi motnjami, ki vplivajo na naše medsebojne odnose. Jasno je, da imamo z njegovo uporabo številne koristi s kulturnega in družinskega vidika. S kulturnega vidika so tehnološke inovacije ključne za naš intelektualni napredek na skoraj vseh področjih študija. Z opremo, ki je prenosljiva, zmogljiva in lahka, lahko delamo hitreje z oddaljenih lokacij. Tehnologija je super stvar. Omogoča nam vzpostavljanje pomembnih povezav iz udobja našega doma, zagotavlja platformo za učenje, druženje, zabavo in inovativnost. Vendar pa uporaba tehnologije včasih popači vsakodnevne odnose med posamezniki in lahko povzroči motnje ali prekinitve komunikacije.

Občutek, da ste odveč

Mobilna tehnologija in internet sta predstavljena kot učinkovit medij za snovanje in vzdrževanje intimnih odnosov. Tako tehnologija pomaga ohranjati odnose, kar pomaga partnerjem, da se počutijo bolj povezani in zadovoljni. Vendar pa lahko tehnologija vpliva tudi na odnose med pari. Na primer, ko se osebni intimni pogovor nenadoma prekine, ko eden od partnerjev usmeri pozornost na svoj telefon, preveri sporočila, odgovori na opozorila ali opravi telefonski klic. Po najnovejših raziskavah lahko te prekinitve negativno vplivajo na romantična razmerja, kjer zapostavljeni partner čuti partnersko in življenjsko nezadovoljstvo ter celo znake depresije.

Ohranjanje uspešne zveze ni enostavno. To vemo vsi. Zavedamo se, da moramo biti odprti, pošteni in zvesti svojim partnerjem, da bi bili srečni. Zavedamo se, da se skrivnostnost in manipulacija s partnerji verjetno ne bosta končala dobro. Vemo tudi, da moramo komunicirati s svojimi partnerji, bodisi po telefonu, osebno ali prek drugih spletnih aplikacij. Naprednejša tehnologija nam omogoča, da ostanemo povezani, a hitro lahko ugotovimo, da se zaradi tega pogosto bolj oddaljimo drug od drugega. Tudi če ves čas pošiljamo sporočila, se vedno sprašujemo, kdaj nam bo druga oseba vrnila odgovor.

Seveda to ne velja za vsa partnerstva. Običajno pride do pritiska pri parih, kjer se razmerje še vzpostavlja in je negotovost večja. Zato je tako težko začeti in vzdrževati odnos s tehnologijo, ki jo imamo. Tako se navadimo, da imamo večino sveta na dosegu roke, od osebe, ki je pritegnila naša romantična pričakovanja, pričakujemo takojšen odziv. Res je, da imamo mobilne telefone za vse, kar morda potrebujemo, a lahko trdimo, da predstavlja velik pritisk tudi na partnerske odnose, zlasti tiste, ki so v fazi zaljubljenosti.

Vzemite si čas za družino

Nobenega dvoma ni, da tehnologija vpliva na družinske odnose v našem vsakdanjem življenju. Otroci neprestano pošiljajo sporočila, so aktivni na svojih socialnih medijih, poslušajo glasbo, brskajo po priljubljenih spletnih mestih, gledajo televizijo ali filme. Zaradi fenomena mobilne tehnologije te prakse niso več omejene samo na naš dom, ampak se lahko pojavijo med vožnjo v avtomobilih, restavracijah, pravzaprav povsod, kjer imamo dostop do mobilnega signala.

Z gotovostjo lahko trdimo, da za vse večji prepad med starši in njihovimi potomci niso odgovorni le otroci. Zanimivo je, da skušajo starši preprečiti ta naraščajoči razkorak, a ne tako, da z otroki dejansko komunicirajo osebno, temveč tako, da vstopijo v njihov kibernetski prostor. Dejstvo je, da se je od vzpona tehnologije družinsko življenje precej spremenilo. Posledice medsebojne oddaljenosti so lahko globoke in nepopravljive. Družina brez pristne in prave povezanosti ne more graditi tako trdnih odnosov, kot jih lahko, niti jih ne more ohraniti. Zato bodo otroci čutili manj povezanosti, zaupanja, varnosti in, kar je najpomembneje, ljubezni staršev. Manj komunikacije pomeni tudi, da se starši manj zavedamo, kaj se dogaja v življenju njihovih otrok, posledično pa imamo manj možnosti vplivanja nanje. Starši so tudi manj sposobni ponuditi ustrezen nadzor in usmerjanje ter biti dober zgled svojim otrokom, jim pomagati oblikovati zdravo vedenje, pozitivne vrednote in pošiljati dobra sporočila svojim otrokom. Vsekakor je vredno razmisliti, kajne?!

V zaključku

Vpliv tehnologije na medosebne odnose je obarvan s precej negativno podobo. Toda to je dragocena razprava, saj nas uči, kako uravnotežiti svojo zunanjo in spletno komunikacijo z drugimi – osebno in profesionalno. Zdi se, da je najboljši pristop, da poskušamo na tehnologijo gledati kot na orodje, ki lajša življenje in ne nadomešča realnosti in tistega, kar nam je v življenju dragoceno – osebnih odnosov z najdražjimi ljudmi. Tega ne more nadomestiti nobena tehnologija!